Drevené žalúzie

Drevené žalúžieDrevené žalúzie sú vysoko funkčným doplnkom vášho domova, ktorému dodajú nielen nádych sofistikovanosti, ale aj neprehliadnuteľnú eleganciu. Návrat k prírodným prvkom je totiž v súčasnosti veľmi populárny a výrobcovia žalúzií sa tomuto trendu plne prispôsobujú. Žalúzie z dreva nemôžeme v žiadnom prípade považovať za prežitok, práve naopak. Sú dodnes trendom a obľúbenou voľbou mnohých majiteľov domov.

Drevené žalúzie boli a sú výzvou pre tých, ktorí si chcú užívať dokonalú atmosféru domova a zvýšiť jeho vizuálnu príťažlivosť. Ich pretrvávajúci štýl je aj napriek jednoduchým tvarom považovaný za klasický prvok dizajnu. Navyše, pridanou hodnotou tohto prvku je ekologickosť a šetrnosť k prírode. Drevené žalúzie dodajú vášmu domovu nádych sofistikovanosti a neopakovateľnú eleganciu.

Nielenže majú pod kontrolou svetlo, ktoré býva prepúšťané cez okná do miestnosti, ale zabezpečujú tiež dostatočne vaše súkromie a pohodlie. Málokto vie, že jeden z hlavných rozdielov medzi žalúziami z iných materiálov a žalúziami z dreva spočíva v znižovaní nákladov na zimné vykurovanie. Drevo má totiž vynikajúcu vlastnosť absorpcie tepla z priestoru a tak  žalúzie z dreva nikdy nebudú pôsobiť chladným dojmom.


Náš tip: Drevené žalúzie a priestor

Mnohí bytoví dizajnéri a architekti sa zhodujú v tom, že čaro drevených žalúzií bez ohľadu na to, či ste ich inštalovali na jedno  okno  alebo na celý dom, spočíva v najrôznejších spôsoboch ich riešenia. Ak sú inštalované z vnútornej strany, potom zdôrazňujú architektonický prvok okna.

Vonkajšie drevené žalúzie sú obzvlášť užitočné pri zakrývaní okenných rámov nerovnakých veľkostí a poskytujú zjednocujúci prvok, ktorý na vašom dome vyčarí rovnováhu dizajnu. Okrem toho je pomocou týchto žalúzií možné vytvoriť dojem, že okná sú väčšie, ako v skutočnosti. Ide síce len o optický klam, no veľmi dôležitý. Existuje tiež možnosť zavesiť drevenú žalúziu od stropu k podlahe a predeliť tak časť veľkej izby vytvorením silného štrukturálneho vzoru.


žalúzie z dreva

 

Spojenie moderného s tradičným

Existuje niekoľko „operačných systémov“ pre ovládanie žalúzií z dreva, vrátane bezdrôtových či dotykových. Dnes je už bežné, že miesto tradičnej šnúry na ich otváranie a zatváranie sú používané napríklad opracované drevené tyče, bambusové prútiky a podobne. Diaľkovo ovládané prvky,  integrované do žalúzií sú súčasťou systémov domácej automatizácie a umožnia majiteľom ovládať otváranie a zatváranie žalúzií pri pobyte mimo domov a tiež nastaviť časovač tak, aby sa lamely natáčali pri zmene svetelných podmienok v byte.

Potrebujete žalúzie? Pozrite si katalóg výrobcov a predajcov žalúzií i inej tieniacej techniky na stavebnom portali Stavebnik v sekcii Doplnky k oknám a dverám . Pri porovnávaní cien môžete využiť podstránku Zadaj dopyt, cez ktorú môžete požiadať o zaslanie cenovej ponuky stavebných prác.Drevené žalúzie - dokonalá kontrola nad svetlom

Máte doma domáce kino a chcete si cez deň pozrieť film? Sú to práve drevené žalúzie, ktoré vám ponúkajú takzvaný blackout – dokonalú tmu. Je to ich jedinečná vlastnosť pre prípady, keď chcete mať v byte minimum, alebo žiadne svetlo zvonku. Drevené lamely sú totiž robustnejšie a vďaka dômyselnému polohovaniu sa môžu uzavrieť pevnejšie, ako bežné lamely. Takto máte poskytnuté súkromie, kde ste dokonale ukrytí pred okolitým svetom a kde sa budete cítiť bezpečnejšie.


Drevené žalúzie bez najmenších pochýb pridajú prírodný prvok k umelému svetu dnešného interiérového dizajnu. Nezanedbateľný je tiež ich vplyv na psychickú pohodu človeka, pretože najčastejšie evokujú vnemové spojenie s letnou dovolenkou na exotických miestach s ležérnou eleganciou miestnych hotelov.

Ďalšie zaujímavosti o žalúziách sa dočítate v článku Zelená tieniacej technike

Foto: karensblinds.co.uk, vincentrose.ie
(i.n)